Kripto paralar giderek popüler hale geliyor ve Airdrop nedir diyen kişilerin sayısı da bir o kadar artıyor. Bugün, airdropların tam anlamıyla ne manaya geldiğini sizlere açıklayacağız. Rehberimizde, airdropların mantığı ve nasıl işlediği ile ilgili olarak detaylı bir açıklama yapacağız. Ayrıca airdroplara katılmanın ne gibi faydaları olacağına da değineceğiz.

Airdrop Ne Anlama Geliyor?

Airdrop kavramı, aslında kripto paralardan önce de olan bir kavramdı. Kripto para sektöründe ise airdrop demek, temel olarak bedava para demektir. Yani, bu bedava parayı kazanmanın net bir yolu vardır. Ancak şu anda sektörde çok fazla sayıda airdrop olduğu için, bunların en iyilerini seçmek biraz zor olmaktadır.

Airdroplar temel olarak projelerini tanıtmak isteyen kripto para şirketlerinin düzenlediği etkinliklerdir. Ödüller, şirketlerin kendi kripto parası ile verilir. Bu sebeple de airdropa katılmadan önce bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu etkinlikler, genelde ICO ve Blockchain şirketleri tarafından yapılır. Ve tüm bunlar, her iki taraf için de kazanç sağlayacak güzel bir sürecin kapılarını aralar.

Şirketler açısından bakacak olursak, airdrop yaparak onlar, kendi projelerinin tanıtımına katkıda bulunmayı amaçlar. Kullanıcılar da bu esnada basit birkaç görevi yerine getirirler ve bunun karşılığında airdrop ödülleri almaya hak kazanır.

Airdroplar Nasıl İşler?

Airdropları temel olarak ikiye ayırabiliriz. Birinci kesim, hali hazırda tanınan şirketleri içerir. Bu şirketler, topluluğa bir şeyler vermek isterler. Bunu, Blockchain.com örneğinde görmüştük. Şirket, Stellar Lumens ile anlaşmasının şerefine her katılımcıya 25 dolarlık XLM tokeni dağıtmıştı.

İkinci kesim ise yeni kripto para şirketleridir. Bu şirketler, temel olarak projeleri hakkında bir heyecan yaratmaya çalışırlar. Airdrop yapmalarının temel sebebi de budur. Bu şirketler için, airdrop yapmak projenin tanıtımı için çok büyük bir öneme sahiptir.

Çünkü, öncelikli olarak bu iş, onlara sadık müşterilerini ödüllendirme şansı sunar. Ayrıca bunu yaparak heyecanı da katlamayı başarırlar. Kullanıcılar da bu airdroplara katılarak bedava para kazanırlar. Şirketler açısından önemli olan bir diğer şey ise, elbette ki veri toplamaktır.

Airdropa katılan kullanıcıların verilerini toplayan şirketler, gelecekteki emelleri için bunları kullanabilir. Airdropa katılırken birçok kişi, Telegram hesabı, sosyal medya profilleri ve cüzdan adresleri gibi birçok farklı şeyi paylaşır.

Tokenlerin olabildiğince farklı kişiye dağıtılması da önemli olan bir başka detay olarak dikkat çekmektedir. Bu sektördeki birçok kişiye göre, merkeziyetsizlik büyük bir sorun haline gelmiştir. Sektörde kimse token arzının büyük bir kısmını tek bir kişinin kontrol etmesini istemez.

Çünkü eğer böyle bir şey olursa, tokenin fiyatı manipülasyona açık hale gelir. Bir balina, bir anda dump yapmaya karar verirse birçok küçük yatırımcı zarar görebilir. O sebeple airdroplar, şirkete tokenleri adil ve dengeli bir şekilde dağıtma şansı da sunar ki bu, tokenin gelecekteki fiyatı için çok büyük bir olumlu göstergedir.

Airdroplara Nasıl Katılabilirsiniz?

Kripto para sektöründe hemen hemen her gün, birçok farklı airdrop gerçekleşiyor. 2018 yılında, ICO çılgınlığının zirve yaptığı o günlerde, airdroplara katılmak mantıklı bir hareket gibi görünüyordu.

Fakat şimdi, marketin koşullarına bakıldığı zaman airdropların hangisine katılacağımızı doğru bir şekilde seçmemiz gerekiyor. Çünkü şu anda birçok scam proje var ve onlar, sadece sizin kişisel verilerinizi kontrol altına almak istiyorlar. O sebeple bu tuzağa düşmemelisiniz.

Bu sebeple de token dağıtımı yapacak olan şirket ile ilgili olarak bazı araştırmalar yapmak doğru olacaktır. İlk bakılması gereken şeylerden birisi ise şirketin profili olacaktır.

Şirket, hangi ülkeden yönetiliyor? Yönetici kişilerin bu sektörde iş yapmak için gerekli lisansları var mı? Projenin arkasında kim var? Bu kişiler daha önce nerde çalıştı ve bu proje ile neye çözüm bulmak istiyorlar, gibi sorulara yanıt aramak gerekli.

Bunlar, karar vermeden önce kendinize sormanız gereken önemli sorular arasında yer almaktadır. Elbette airdroplar kolay yoldan bedava para kazanmanın güzel bir yoludur ancak scam projeler de fazla olduğu için dikkat gerekir.

Burada temel olarak sizlere airdropların hepsinin 'masum' olmadığını ve bazılarının sadece tuzaktan ibaret olduklarını anlatmaya çalıştık.

Bunlara göz atarak, en güzel ve iyi opsiyonları seçmek mümkündür. Birçok zaman, airdropları tamamlamak ve para almak bir saat dahi sürmez. Genelde dört ya da beş basit görev olur. Bunların arasında e mail adresi vermek, Telegram hesabına kaydolmak vs. gibi şeyler vardır.

Şirkete e mail adresinizi verin, Telegram grubuna katılın ve Twitter hesabını takip ederek belirtilen tweetlere etkileşim verin. Yapılması gereken en basit ve en sık şeyler budur. Bunları yapmak da çok zor değildir.

Kazançları Almak

Görevler tamamlandıktan sonra, şimdi kazançlarınızı alma zamanı. Bunu yapmak için geçerli bir Ethereum adresinizin olması gerekir. TRON ve EOS gibi diğer platformlarda da bazı projeler yer alıyor. Ancak genellikle, Ethereum birçok airdrop için temel bir platformdur.

ETH adresiniz yoksa, lütfen güvenilir bir borsaya bu adresi almak için için kaydolun ve Ethereum için cüzdan adresini alın. Adresiniz 0x ile başlaması gerektiğine dikkat!

Hangi airdropa katılacağınıza karar vermek zor bir süreç olabilir. Ancak şanslıyız ki,, bunun için elimizde bazı platformlar var. Eski zamanlarda, insanların iyi airdrop bulmak için BitcoinTalk gibi forumlarda ciddi bir araştırma yapması gerekiyordu.  Ama şimdi işler değişti. Airdrop'ları takip edebileceğiniz birçok platform var.

Buna ek olarak, en son gelişmeleri takip etmek için Twitter'da özel hesaplar bulabilirsiniz. Fakat bizim size esas tavsiyemiz, MyCointainer'ı bu alanda takip etmeniz.

Web sitemizde, haftalık olarak en iyi airdropları sizlere aktarıyoruz. Ancak, yine de airdroplara katılmadan önce araştırmanızı yapmanız gerektiğini unutmayın.  

Paranızı airdrop'tan aldıktan sonra, tutmayı veya satmayı seçebilirsiniz. Birçok proje müşterilerinin kriptolarını saklamasını istiyor ama bu, her zaman mümkün olan bir şey değil. Yani, nihai karar tamamen sizindir.  

Projelerin güvenilir ve potansiyele sahip olduğunu düşünüyorsanız, tokenlerinizi elinizde tutmaya karar verebilirsiniz. Ancak böyle düşünmüyorsanız, kripto parayı hemen nakit haline getirebilirsiniz.  Airdroplar hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu alanda ortaya çıkan  'harika' airdropları bulacağınızı umuyoruz. Gelecek maceralarınızda size bol şans diliyoruz!ghost