Stawianie jest tak samo ważne dla ekosystemu łańcucha blokowego jak górnictwo. Powszechnie wiadomo, że wszystkie transakcje w ramach łańcuchów blokowych wymagają walidacji. Mniej znanym faktem jest jednak to, że poza górnictwem istnieją inne formy walidacji. Procesy te znane są jako mechanizmy konsensusu. Proof-of-Stake to mechanizm konsensusu, który ma różne warianty i modele hybrydowe.

W niniejszym artykule przyjrzymy się koncepcjom stawiania, przekazywania i walidacji. Aby w pełni zrozumieć te koncepcje, trzeba zrozumieć, jak działa mechanizm sprawdzania poprawności (ang. Proof-of-Stake). W teorii, Proof-of-Stake pozwala sieci łańcuchów blokowych działać bardziej efektywnie przy zachowaniu pewnego stopnia decentralizacji.

Co to jest Proof-of-Stake?

Algorytm Proof-of-Stake został po raz pierwszy wdrożony w 2011 r. w celu rozwiązania problemów związanych z algorytmem górniczym Proof-of-Work. Oba algorytmy mają wspólny cel, jakim jest osiągnięcie rozproszonego konsensusu w łańcuchu blokowym, jednak ich podejście jest zupełnie inne.

Proof-of-Stake polega na koncepcji walidacji transakcji pakietowych w zależności od tego, ile monet posiada dana osoba. Wykorzystuje ona schemat motywacyjny, który wymaga od użytkowników postawienia swoich monet, aby uzyskać możliwość wyboru podczas walidacji transakcji pakietowych.

Główną ideą jest skłonienie użytkowników do walidacji transakcji innych osób przy jednoczesnym zachowaniu integralności i otrzymaniu nagrody.

Jak działa system PoS?

Walidatory nowego bloku są wybierane w procesie losowego wyboru przez algorytm. Pierwszym elementem branym pod uwagę przy wyborze jest to, ile pieniędzy płaci użytkownik. Każdy walidator ma swoją stawkę w sieci, a im większa jest jego stawka, tym większe są szanse, że zostanie wybrany.

Algorytm dalej losuje walidatory za pomocą formuły, która znajduje najmniejszą wartość hash. Wybrani użytkownicy dokonują następnie walidacji kolejnego bloku i otrzymują nagrodę, zwykle w postaci wypłaty w postaci opłat transakcyjnych. W związku z tym algorytm zachęca do bardziej bezpośrednich inwestycji w kryptowalutę.

Co to jest stawianie?

Stawianie to akcja polegająca na zablokowaniu pewnej ilości kryptowaluty w unikalnym portfelu w celu uzyskania nagrody. Stawka jest wybierana losowo w celu zabezpieczenia, walidacji i produkcji bloków w sieci blockchain, a następnie otrzymania odsetek. Algorytm PoS wymaga, aby jego użytkownicy umieszczali swoje monety w systemie, aby zmniejszyć szanse na oszustwo. Dlatego też, gdy użytkownik decyduje się na manipulację systemem, ryzykuje utratę swoich monet.

Minimalna ilość monet zapisanych w odpowiednim portfelu zależy od rodzaju posiadanej kryptowaluty. Im dłużej trzymasz swoje monety pod kontrolą, tym większe są szanse na to, że zostaniesz wybrany do zatwierdzenia transakcji, a ostatecznie zostaniesz nagrodzony. Gracze mają również możliwość przyłączenia się do puli i dzielenia się nagrodą w zależności od zasad i warunków puli.

Jednakże, jedną z wad związania monet na dłuższy okres czasu jest podatność na zmienność cen kryptowalut. Monety, które są zablokowane, mogą powodować straty, gdy wartość waluty spada.

Zimne stawianie

Zimne stawianie to stawianie za pomocą zimnego portfela, portfela, który nie jest podłączony do Internetu. Osoba korzystająca z magazynu może stawiać, trzymając bezpiecznie swoje środki poza Internetem. Sieci, które wspierają zimne stawki, mają na celu nagradzanie długoterminowych posiadaczy monet. Zapewniają one również maksymalną ochronę aktywów osobom posiadającym duże ilości monet.

Jednak gdy użytkownik wyjmie swoje monety z magazynu, system przestaje je nagradzać.

Czym jest przekazywanie?

Przekazywanie to proces wyboru walidatorów dla hybrydowych PoS znanych jako DPoS. Podczas przekazania, posiadacze monet głosują na innych użytkowników, którzy chcą dokonać walidacji transakcji. Waga głosu zależy od liczby posiadanych przez głosującego stawek. Dlatego też, posiadacze żetonów z dużymi stawkami mogą wybrać użytkownika, któremu ufają, aby utrzymać sieć.

System pozwala posiadaczom tokenów o różnej wysokości stawek na zostanie delegatem. Użytkownicy, którzy uzyskają wysoką liczbę głosów, mogą rozpocząć walidację transakcji i zbieranie nagród. Jednocześnie, użytkownicy, którzy nie posiadają umiejętności lub chęci do prowadzenia bloku, mogą uczestniczyć w systemie.

Nagrody w systemie są proporcjonalne do posiadanych przez użytkownika udziałów w delegacji. Walidatorzy dzielą się swoimi nagrodami z tymi, którzy powierzają im swoje udziały.

Co to jest walidacja?

Walidacja to proces weryfikacji transakcji przed dodaniem ich do łańcucha blokowego. Proces obejmuje zbieranie danych transakcji, ustalenie czy transakcja spełnia wymagania protokołu i nie zawiera złośliwych manipulacji.

Walidatorzy są zobowiązani do umieszczenia swoich pakietów w systemie, aby zniechęcić ich do walidacji fałszywych transakcji. W przeciwnym razie ryzykują utratę swoich udziałów i utratę prawa do uczestnictwa w przyszłości. Są oni zachęcani nagrodami, które motywują ich do walidacji tylko poprawnych transakcji.

Ważna transakcja to taka, w której nadawca ma w swoim portfelu saldo początkowe równe lub większe niż kwota, którą wysyła. Nieważne transakcje zdarzają się, gdy dochodzi do oszustwa, podwójnego wydawania pieniędzy, łamania zasad i protokołów systemu.

Wniosek

Algorytm Proof of Stake szybko staje się najlepszą alternatywą dla bardziej popularnego algorytmu Proof of Work. Jego efektywność zwiększyła bezpieczeństwo, a zwiększony udział w konsensusie to tylko niektóre z pozytywnych cech tego systemu. W związku z tym, że PoS nadal nabiera rozpędu w świecie kryptowalut, upewnij się, że zapoznasz się z tymi kluczowymi pojęciami i nie tylko.